Bir İlk! Galaksimizin Merkezindeki Kara Delik Görüntülendi

black hole

İlk kez Galaksimiz, Samanyolu’nun merkezindeki bir süper kütleli kara delik görüntülendi. Bu haber Bilim Dünyası’nda bomba etkisi yaptı. İşte detaylar…

Bilim insanları birkaç gün önceden büyük bir haber paylaşacaklarını duyurmuştu. Haber bugün geldi. Sagittarius A* ismi verilen bu kara delik neyse ki bizden yaklaşık 26 bin ışık yılı uzakta. Yıldızımız Güneş’in neredeyse 4 milyon katı kütleye sahip. Fotoğrafta gördüğünüz kara deliğin halkasının sadece yarıçapı bile 60 milyon kilometre. Sagittarius A* ilk kez 1974’te varlığı keşfedilmişti. Fakat o zamanın teknoloji ve olanakları ile orada bir kara deliğin varlığından habersizdik. Bundan böyle, tüm insanlık olarak yaşadığımız Samanyolu Galaksisi’nin merkezinde bir kara deliğin yer aldığını biliyoruz.

Fakat bu kara deliğin gözlemlenmesinde bir Türk Bilim İnsanı da yer almakta. Türk Bilim İnsanı Feryal Özel’de kara deliğin görüntülenmesinde aktif rol oynadı.

Bir sanatçının gözünden. Fotoğraf temsilidir.

BBC’ye konuşan EHT projesinin Avrupalı öncülerinden olan Profesör Heino Falcke “Fotoğraftaki görüntü bizim süper kütleli kara deliğimz olduğu için özel” dedi. Ayrıca ” Bu kara delik bizim arka bahçemizde yer almakta. Kara deliklerin nasıl oluştuğunu ve nasıl çalıştığını anlamak istiyorsanız, bu fotoğraf bunları size anlatabilir” diye sözlerine ekledi.

Kara deliğin fotoğrafı için, Event Horizon Telescope (EHT) işbirliği 8 farklı radyo gözlem evini kullandı. Aynı ekip 2019 yılında M87 isimli kara deliğin fotoğrafını görüntülemeyi başarmıştı. Fakat M87 kara deliği, Sagittarius A*’dan daha küçük ve hafif.

Son olarak bilim ve astronomi severler için harika bir gün.