FIFA ve EA Arasındaki 30 Yıllık Ortaklık Bitti

FIFA EA

Gelmiş geçmiş en popüler oyunlardan biri olan FIFA’nın EA ile olan 30 yıllık oyun ortaklığı tamamen bitti. Yeni oyunun adı belli oldu. Peki bu ortaklığın bitmesi neler doğuracak?

30 yıldan fazla süredir ortaklığı olan FIFA ve EA’in ticari ortaklığı bitti. EA Sports ve FIFA arasında uzun zamandır süren gergin müzakereler yaşanmaktaydı. Tüm dünya çapında bilinen bu ortaklık uzlaşı olmadan bitti.

Yeni Oyunun Adı: EA Sports FC

2022 yılının sonunda yapılacak olan Dünya Kupası’nda bitmesi gereken anlaşma, gelecek sene yaz ayında yapılacak Kadınlar Dünya Kupası’nı kapsayacak şekilde uzatılmış durumda. 150 milyondan fazla FIFA oyuncusu bulunmakta. Kısacası oyuncular için isim değişikliği zamanı. Oyunun yeni ismi EA Sports (EA Sports Football Club) FC.

Oyunun dinamik yapısının çok değişmeyeceği açıklandı. Fakat FIFA tarafından yapılan Dünya Kupası ve diğer futbol etkinlikleri yeni oyuna dahil edilmeyecek. Ama dünyaca ünlü futbolcuların, liglerin ve kulüplerin ayrı lisans anlaşmalarından dolayı oynanabilir olmaya devam edecek.

Resim: Resmi FIFA Steam Sayfası

FIFA serisi Dünya çapında milyonlarca futbol sever olsun olmasın inanılmaz bir etkiye sahipti. FIFA ve EA’in bu ortaklığı kazançlarına da yansımış durumda. Oyun son 20 yılda 20 milyar dolardan fazla satış yaptı. Her iki taraf içinde kazançlı bir ortaklık olmuştu. Fakat anlaşmazlığın ana fikrinde yatan şey ise yine finansal mevzulardı. FIFA en büyük ticari ortağı EA Sports’tan yıllık olarak elde etiği 15 milyon dolar gelirin 2 katını istediği konuşulmakta. Çatırdamalara sebep olan durum buydu.

Aslında bu haberler oyuncular için kötü değil. Zira EA Sports, EA oyun motorunu kullanmaya devam edecek. Ayrıca FIFA yeni ortak aramakta. Fakat bazı kaynaklar FIFA’nın tekrar zeytin dalı uzattığını söylüyor. Son olarak EA Sports FC oyunu nasıl olacak?