SpaceX Başkanı Açıkladı: İnsanlık 10 Yıl İçinde Marsa Gidebilir

SpaceX

SpaceX Başkanı, Mars yolculuğu için açıklama yaptı. Mürettebatlı bir Mars görevi sandığımızdan daha yakın bir tarihte gerçekleşebilir. İnsanlık 2020’lerin sonundan önce Mars’a ayak basabilir.

SpaceX Başkanı ve Operasyon Direktörü Gwynne Shotwell, geçtiğimiz günlerde CNBC’den Shepard Smith’e verdiği bir demeçte, astronotların muhtemelen 2020’lerin sonundan önce Kızıl Gezegenin yüzeyine ulaşacağını dile getirdi. Shotwell, “Bence bu 10 yılda olacak. Evet.” “Mars yüzeyine büyük bir teslimat yapmamız gerektiğini düşünüyorum. O zaman insanlar bunun hakkında daha fazla düşünmeye başlayacak.” diye ekledi.” Ardından, 5 veya 6 yıl içinde insanlar bunun gidilebilecek bir yer olduğunu görecekler.” dedi.

NASA, Mars’a gidiş için 2040 yılını planlamakta

SpaceX bu iddialı vizyonu gerçeğe dönüştürmek istiyor. Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, insanları, yükleri, Ay’a ve Mars’a götürmek için devasa Starship isimli yeniden kullanılabilir bir roket geliştirmekte. SpaceX, Starship’in gelişimi için çok çalışıyor. Ayrıca NASA, Artemis görevlerini Ay’dan Mars’a olarak planlıyor. NASA, 2040 yılı civarlarında mürettebatlı bir Mars görevi başlatmayı planlamakta. Shotwell’in verdiği tarihten 10 yıl sonrası.

Son olarak insanlığın yıllardır rotası Kızıl Gezegen Mars. Bu zorlu görevi insanlık olarak başarabilecek miyiz?