Starlink İnternet Uyduları, 32 Ülkede Kullanıma Hazır!

starlink

Elon Musk’ın şirketi SpaceX, uydu internet hizmeti Starlink’in 32 yeni ülkede kullanıma hazır olduğunu paylaştı. Maalesef kullanıma açılan ülkeler arasında Ülkemiz bulunmuyor. Fakat bekleme listesindeyiz.

Dünya çapındaki insanları internetle buluşturma fikri olan SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın, bu hedefe adım adım yaklaşmakta. Starlink’in resmi twitter hesabı, hizmetin Avrupa ve Kuzey Amerika’nın çoğunluğu ile Güney Amerika, Avustralya ve Yeni Zelanda’nın bazı bölgelerinde mevcut olduğunu gösteren bir kullanılabilirlik haritası paylaştı. Afrika Kıtası’nın tamamının ve geriye kalan ülkelerin çoğunun üzerinde “Yakında” ibaresi yer almakta. Starlink, geriye kalan bu ülkelerde 2023 yılında aktif olabilir.

Starlink bu yılın başında yaptığı açıklama ile 25 ülkeye hizmet verdiğini aktarmıştı. Son hizmetle birlikte bu sayı 32 ülke oldu. Başka bir detay ise SpaceX’in müşterilerine Starlink ekipmanlarını hemen kullanabileceğini söylemekte. Fakat siparişlerin gecikmesi vb. olaylar yaşayan birçok müşterinin hikayeleri sosyal mecralarda mevcut. Nisan ayı itibariyle, Starlink kullanıcılarının büyük çoğunluğunun Kuzey Amerika’da bulunduğu ve geri kalanların ise Avustralya, Yeni Zelanda ve Avrupa’da olduğunu bildirdi.

Mart ayında, ABD’de fiyatların zamlanması ile birlikte yeni Starlink ekipmanı 599 dolara mal olmakta. İnternet servis hizmeti almak için aylık, 100 dolarlık ücret talep edilmekte. Son olarak ülkemiz 2023 yılında Starlink erişimine sahip olabilir.