TRT, Netflix’e Benzer Bir Platform Kuracağını Açıkladı

netflix

Netflix benzeri dijital platformlara TRT’de katılıyor. TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı yaptığı açıklama da Netflix’in yerli rakibinin kurulması için ön hazırlık çalışmalarına başlandığını dile getirdi.

Cumhuriyet’in haberine göre; Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlemiş olduğu “Stratcom Youth: Uluslararası Genç İletişimciler Forumu’na” katılan TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı sosyal medya, dijital platformlar ve dahası üzerine konuşma yaptı. TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı Netflix’in yerli rakibinin kurulması için ön çalışmalara başlandığını aktardı.

Sosyal medyanın insanlar üzerinde etkisi üzerine yaptığı konuşmada “Sosyal medya, bireylerin daha özgür bir şekilde fikirlerini ortaya koyabildiği bir alan olacağı iddia edilirken bir anda yalan haberin, dezenformasyonun mecrası haline geldi. Dijital çağda özgürlük alanı vadederken, kaos, belirsizlik ve abartıdan beslenen bir sosyal medya karşımıza çıktı. Sosyal medya kullanıcılarının yüzde 70’i sosyal medyayı bilgi ve haber kaynağı olarak kullandığını söylüyor. Sosyal medya, bilgi ve haber kaynağı olma işlevi üstlendiği andan itibaren, kaçınılmaz olarak dezenformasyon ve manipülasyonun yoğun bir şekilde yaşandığı alanlar haline dönüştü. Yalan haberin, teyide muhtaç haberin ya da yanıltıcı haberin, görsellerin, herhangi bir kontrol mekanizmasından da geçmeden kesin bilgi etiketiyle paylaşıldığı bir ortam. Sosyal medyanın doğasından kaynaklanan bir özellik belirdi, o da hızla yayılma. Yalan habere hızla yayılma imkanı verdi. Yalan haber bambaşka bir noktaya doğru yürüdü.” diye açıklama yaptı.

2023 Yılında YERLİ Netflix Geliyor mu?

TRT Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı TRT’nin 2023 yılında Netflix’in yerli rakibinin uluslararası dijital platform şeklinde kurulacağını söyledi. Son olarak TRT’nin film ve oyun çalışmalarına yatırım yapılmaya devam edileceğini dile getirdi.